Atria juht Olle Horm nõustub, et jõuluajal küll müüakse palju liha, kuid suvega ei anna seda siiski võrrelda. „Suvel on igal nädalavahetusel jõulud,” muigab ta. „Eestis müüdavast verivorstist müüakse 50 protsenti ühe nädala jooksul.”
Suurem müük algab 20. detsembri paiku ja seega läheb just käimasoleval nädalal suurem vorstitegu lahti. Lisajõudu Atria selleks ajaks ei palka, küll aga tehakse kõvasti ületunde.
„Mõistus hakkab varsti otsa lõppema, aga ikka peab igal aastal millegi uuega jõuludeks välja tulema,” räägib Horm. „Meie selle aasta suurimat tähelendu ootame Toidumessil parimaks verivorstiks valitud kanepiseemnetega verivorstile.”
Suvisel grillihooajal kipub olema nii, et suve alguses otsivad ja ostavad tarbijad uute maitsetega tooteid, aga teises pooles minnakse traditsiooniliste maitsete juurde tagasi. „Jõuluajal läheb müügiks kõik: mõni otsib uut ja põnevat, aga teised tahavad kindla peale välja minna,” ütleb Horm.
Sealiha kokkuostuhind on langenud 2013. aasta septembrist. Siis oli keskmine kokkuostuhind 1804 eurot tonni eest ja 2014. aastal 1706 eurot tonn. 2015. aasta detsembriks oli sealiha hind kukkunud 1412 eurole tonnilt ja aasta keskmiseks hinnaks kujunes 1491. Seega langes hind 2010. aasta tasemele.
Rahaliselt on lihatööstuste käibes tänavu siiski väike kasv, sest inimesed ostavad kallimaid asju ja mugavustooted. Vähem ostetakse keeduvorste, grillvorste ja viinereid.
Sealiha osteti Eestis tänavu oktoobris kokku 2487 tonni ja kilo eest maksti keskmiselt 1,63 eurot. Sealiha kokkuostuhind on aastatagusega võrreldes kerkinud 12 protsenti ehk 17 senti.
Sealihaturgu mõjutanud sündmused
2012 – Venemaa keelustas Aafrika seakatku tõttu elussigade impordi Euroopa Liidust.
2014. – Venemaa keelustas sealiha impordi EList.
2014 – Venemaa kehtestas impordikeelu ELi sealihale ja lihatoodetele.
2014. aasta septembris diagnoositi Eestis esimene Aafrika seakatku juhtum metsseal.
2015. aasta juulis diagnoositi Eestis esimene Aafrika seakatku juhtum koduseal ja
osas piirkondades kehtestati III tsoon, millega kaasnesid kitsendused sigade ekspordile ning töötlemiskitsendused lihasaaduste valmistamisel.
Allikas: maaeluministeerium, statistikaamet