Aasta põllumees 2016 on Jõgevamaa piimatootja Lembit Paal

Lembit Paal ja teda õnnitlema tulnud president Kersti Kaljulaid.

FOTO: Sven Arbet / Maaleht

Täna Tallinnas Riigikogu konverentsikeskuses peetud konverentsil kuulutati välja ka tänavuse aasta põllumehe tiitli võitja. Aasta põllumeheks 2016 tunnistati Jõgevamaa piimatootja Lembit Paal, kes pälvis koos tiitliga ka ajaloolise „Külvaja“ kuju koopia.

Lembit Paal peab Jõgevamaal AS-s Pajusi ABF tuhandepealist piimakarja, taastab Pajusi vallas ajalooväärtusega hooneid ja edendab külaelu. Piima­toodang on põllumajandusettevõttes üle 9000 kg lehma kohta aastas, maad kasutatakse 2300 ha. Ettevõttes on nüüdisaegne tehno­loogia, rekonstrueeritud tootmishooned ja uuesehitised.

Lembit Paal juhib ainuomanikuna aktsiaseltsi Pajusi ABF. Veel majandab ta koos firmadega OÜ Pajusi Mahetootmine ja Pajusi Lihaveise Kasvatuse OÜ, kus omanikena on kaasatud ka Lembitu tütar ja poeg. Lisaks lüpsilehmadele ja 950 noorloomale peetakse läbi tütarfirmade 200 lihaveist. Teravili kasvas tänavu 860 hektaril.

Suure ajaloohuvilisena restaureerib Paal hooneid ja kogub vanavara muuseumikogudeks. Lembit Paal on ka Pajusi küla ettevõtmiste üheks eestvedajajaks, koos külarahvaga on korrastatud mõisapark ja Pajusi küla, ehitatud külaseltsile oma maja, korraldatakse ajaloolisi rehepeksupäevi.

Metsamajandus ja hoonete restaureerimine käib Paalakalda OÜ kaudu. Paali restaureeritud Pajusi mõisa ait-kuivati pälvis muinsuskaitseseltsilt aastapreemia 2015. aastal. Käesoleva aasta veebruaris pälvis Lembit Paal Valgetähe teenetemärgi põllumajanduse ja kohaliku elu edendamise eest.

Populaarne

Tagasi üles