Merilen Mentaali aiakujunduse raamat „Aia kujundamine mõtetes ja praktikas” (2013) erineb mõnevõrra seni Eestis trükivalgust näinud aiakujundusraamatutest. Kui enamik väljaandjaid väidab, et ühes või teises käsiraamatus on kasutatud rikkalikku pildimaterjali, siis selle raamatu puhul peab see küll paika. Ülesehitus sarnaneb minu suure lemmiku John Brookesi aiakujunduse käsiraamatuga, plussiks on autori kogemus ja palju praktilisi nõuandeid. Sobib ka neile, kes aianduses enam päris algajad pole.
Reti Randoja-Mutsi raamatu „Väikeaia kujundamine” (2014) abil saab aga teha oma aiaplaani. Uskuge, see polegi nii hirmus, kui alguses tundub, ja võib ju alustada peenraplaanist ning iga plaaniga aina paremaks minna. Isegi siis, kui sa sellest plaanist kinni ei pea, tuleb see ainult kasuks, sest oled oma aia olusid tundma õppinud ja need üksipulgi endale selgeks teinud. Rääkimata taimestamisest.
Siinjuures on abiks hulgaliselt käsiraamatuid, neist põhjalikemate hulka kuulub „Iluaianduse käsiraamat” (2012), millest on abi nii kujundamisel kui ka taimevalikul. Ühte taimeperekonda kuuluvad taimed vajavad reeglina sarnaseid kasvutingimusi. Aegumatu klassika selles valdkonnas on P. Alanko „Püsililled” (2009).
Kodu ja Aia praktiline aiavihik on tänuväärne sari. Eriti sümpaatne, et mõned teemad on tulnud kordamisele, nagu näiteks kiviktaimla. Selle sarja teemavalik on mitmekülgne, kirjutatud on alates okaspuudest, pinnakatteroosidest, kaktustest, söödavast iluaiast, veesilmast aias kuni õige taime valikuni välja. Mis algajale eriti oluline – kirjutatud on ka taimede ettekasvatamisest. Loodetavasti saab tulevikus lugeda ka sõnajalgadest ning samblaaiast.