Sookured on ühed meie suuremad-kogukamad linnud: nad kaaluvad kuni 6–7 kilogrammi ja võivad end välja sirutada inimese pikkuseks. Tiibade sirulaiuse poolest on nad võrdsed laululuige ja merikotkaga. Isaslinnud on pisut suuremad kui emased.
Sookurg pesitseb Põhja-Saksamaast ja Skandinaaviast Ohhoota mereni. Lääne-Euroopast on ta inimtegevuse survel pesitsejana taandunud, säilides vaid üksikute asurkondadena, Briti saartel on ta juba paarisaja aasta eest hoopis välja surnud. Mujal Euroopa metsavööndis on kurgede arvukus praegu tõusmas ning siinsetel rabadel, õõtsik- ja rohusoodel, viimasel paarikümnel aastal üha enam ka niisketel metsalagendikel ja hõredates soometsades pesitseb ligi 100 000 paari – umbes kolmveerand koguhulgast. Arvukuse tõus on hoogne: 60 aasta eest arvati Eestis pesitsevat kolm- kuni nelisada kurepaari, nüüd on neid aga tublisti 7000 haudepaari. Soomes on viimase 15 aastaga sookure arvukus kahekordistunud ja seal pesitseb neid juba üle 40 000 paari.
Sookurepaarid tunduvad olevat eluaegsed. Kevadel saabutakse kuni kümne isendi suuruste salkadena enamasti märtsikuu jooksul ja hajutakse pesapaikadele, mis on üksteisest vähemalt poole kilomeetri kaugusel. Aprillis võime lagedatel põldudel ja niitudel näha omalaadseid tantsuetendusi: linnud sebivad avatud tiivul edasi-tagasi, keerlevad, hüppavad õhku peaaegu paari meetri kõrgusele, aeg-ajalt hüüeldes, aga mahedamalt kui tavaline trompetjas hüüd.
Pesitsema asutakse alles kolme-nelja aasta vanuselt. Pesaks kantakse kuivemale soomättale kõrsi ja raage kuni meetrilaiuseks platvormiks, mille keskele surutud lohku emalind muneb ühe või kaks helepruuni tausta ja pruunide laikudega muna, mida asutakse kohe hauduma, nii et 30 päeva järel koorunud pojad on eri suurust. Järjest laiemalt ringi liikudes ilmuvad pesakonnad juuni lõpul ka sooäärsetele põldudele, kuid ööseks naasevad ikka vesisemasse-turvalisemasse kohta. Juuli teisel poolel saavad noorkured lennuvõimeliseks. Suvel võib näha ka noorte, alles mitte pesitsevate sookurgede koondisi; Matsalu luhtadel olen näinud korraga kuni 250 lindu.