R, 27.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vananaistesuve müsteerium

Jüri Kamenik
, ilmatark
Vananaistesuve müsteerium
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Aivar Aotäht / Sakala

September on viimane suvekuu ja sageli ühtlasi ka esimene sügiskuu (esimesed öökülmad, esimesed tõeliselt kõledad ilmad on tavaliselt just septembris).

Maret Kents kirjutas: „Vananaiste suvi – see on suvest järele jäänud päikesekild, mis vaatab kord sügisel tagasi, nagu oleks tal kahju anda loodust kõike hävitavale sügisele.“

Vananaistesuvest oleme kuulnud juba palju arvamusi, et see ongi käes. Tegelikult siiski on praegu veel pärissuvi, sest ööpäeva keskmine õhutemperatuur on püsinud pidevalt üle 13 kraadi. Meenutuseks, et klimaatiline suvi algab siis, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõuseb püsivalt üle +13 °C. See langeb kokku ajaga, mil väljas võib hakata kasvatama soojalembelisi köögivilju, viljapuud on lõpetanud õitsemise, kuid pihlakas alles puhkeb õide. Sügis algab ööpäeva keskmise õhutemperatuuri püsiva langemisega alla +13 °C ja lõpeb siis, kui see temperatuur püsib alla +5 °C.

Mis on vananaistesuvi ja millal seda võib siis oodata? Paraku on vananaistesuve määratlus küllaltki segane. Euroopas mõistetakse vananaistesuve all üldiselt septembris või oktoobris mitmepäevast soojade päevade ja kargete öödega ilma, mille põhjuseks on blokeeriv kõrgrõhkkond. Tavaliselt väidetakse, et vananaistesuvest ei saa rääkida enne astronoomilise või pärissuve lõppu, millega kaldun nõustuma ja sel juhul ei saa veel vananaistesuvest rääkida. Samas, kui näiteks augusti lõpp või septembri algus on väga jahe ja pilvine (ööpäeva keskmine alla 13 kraadi), kuid seejärel näiteks septembri keskpaigas on mitu päeva sooja ilma (päevane maksimum vähemalt +17 °C), siis võiks seda ikkagi nimetada vananaistesuveks. Päris üksmeelel ollakse vist küll selles, et septembri lõpus või oktoobris olevat ilusate ja soojade ilmadega perioodi võib pidada vananaistesuveks.

Niisiis on vananaistesuve peamiseks kriteeriumiks ikkagi just blokeeriva kõrgrõhkkonna olemasolu, mis suudab pakkuda mitu päeva kuiva ja päeval sooja ilma, kusjuures pärissuvi võiks olla selleks hetkeks juba lõppenud.

Lähiminevikust on väga ilusaid vananaistesuvesid olnud näiteks 1999., 2000., 2005. a. 1999. ja 2005. a. juhtumid olid septembri lõpus, kusjuures ööpäeva keskmine küündis klimaatilise suveni ehk oli üle 13 kraadi.

***

Suviselt soojad ja päikeselised ilmad on Kesk-Euroopas valitseva kuumalaine peegeldus: 10. ja 11. septembril ulatus õhutemperatuur koguni 20...25 kraadini.

Ilm küll veidi jahenes nädala algul, aga Kesk-Euroopa kohal tugevnes uuesti kuum antitsüklon, mis hoidis ilma enamasti päikeselise, rahuliku ja veel üsna sooja. Siiski õhumass selles jahtub; jahedust ja pilvi lisab ka Venemaal pöörlev hiiglaslik tsüklon. Nii jääb õhusooja vähemaks – enam 20-kraadini see ei kerki, ka öökülmaoht võib hakata kummitama (see oleneb siiski pilvisusest ja tuule tugevusest).

Märksõnad
Tagasi üles