Neid tegureid, mis öökülma mõjutavad, on palju, nagu pinnase niiskusaste, lõimis (mulla, setete mehaaniline koostis), veekogude lähedus jne, kuid eriti oluline tegur radiatsioonilise öökülma puhul on pilvisus: kui ilm on pilves (madalad pilved), siis pilvekiht kaitseb maapinnalähedast õhku jahtumise eest.
Öökülma liigid võivad liituda – sel juhul räägitakse advektiiv-radiatsioonilisest öökülmast: algul tuleb kohale külm ja kuiv õhumass, seejärel algab soodsatel oludel tugev jahtumine.
Õnneks lähemal ajal ei paista, et võiks öökülma tulla. Mõni öö on küll vaikne ja selge, mistõttu õhk jahtub tugevasti, nii et öökülma tekkeks eriti soodsas kohas nõrka öökülma siiski päris välistada ei saa. Üldiselt ei ole karta, et külmaõrnad taimed kahjustada saaksid.
Ilmastik ja ilm on olnud väga muutlikud, isegi heitlikud. Siiski pärissuvi ei ole katkenud (psühholoogilisest / emotsionaalsest / tajutavast aastaajast rääkides võib vastu vaielda) ja näib, et muudkui jätkub: nii sirutus Assooride maksimumist soe kõrgrõhuhari Eestini, muutes ilma kuivaks ja päeval üsna mõnusalt soojaks (pikad ja selged ööd on siiski juba jahedad).
Nädala keskel tõi küll üks põhjatsüklon tuule tugevnemise, aga õhumass jäi suhteliselt soojaks. Ka edaspidi näib, et ajuti lausa suviselt soe õhumass jõuab Kesk-Euroopa antitsükloni toel Eesti kohale, nii et õhutemperatuur võib parimal juhul üle 20 kraadi tõusta ja öökülmaohtu esialgu pole.
Kas see on vananaistesuvi, sellest teen juttu juba järgmises ilmaloos.