Suitsupääsukeste levila on ülisuur ja hõlmab peaaegu kolmandiku maakera maismaast. Eestis pesitseb neid 100 000 – 200 000 paari, aga see arv kahaneb järjest, kuna maamajade juures pole enam küllalt kärbseid ja suurlautade juures linde lihtsalt ei sallita ...
Räästapääsuke on suitsupääsukesest pisem, lühema harksabaga, helevalge alapoole ja sabapealsega, jalad varvasteni valgesulised. Ta esialgsed pesapaigad olid kaljuseintel mäestikes, Eestis aga pankrannikul, kuhu praegugi mõnel pool pae-eendite alla pesi rajatakse. Enamjaolt on liik aga muutunud kivihoonetega seotud inimkaaslejaks. Eestis pesitseb 80 000 – 150 000 paari. Lausa linnasüdameis ei leia nad pesaehituseks vajalikku muda, mida kulub tuhatkond nokatäit, aga sobivates paikkondades võib räästa all näha pesi tihedasti üksteise kõrval. Pesasuue on ümmargune ja väike. 3–5 puhasvalget muna hautakse kaks nädalat, pojad kasvavad lennuvõimelisteks kolme-nelja nädalaga ja naudivad vanemlikku hoolt veel nädala. Vanalinnud pesitsevad enamasti teisegi korra.
Ärarände sihiks on räästapääsukestel Aafrika lõuna pool ekvaatorit. Kummati ei nähta neid seal kusagil ööbimas, suitsupääsukesed kogunevad sealgi õhtuti roostikku, paiguti mitmemiljoniliste seltsingutena. Oletatakse, et kogu aeg viibitakse kõrgel õhus nagu piiritajadki.
Kaldapääsukese selg on pruun, alapool valkjas helepruuni rinnavöödiga. Ta on inimesest sõltumatum kui teised pääsud, pesitsedes seltsingutena liivakivi- või kruusaseintes. Eelmise sajandi lõpuveerandil kahanes nende hulk kõikjal ja Eestis pesitseb nüüd kaldapääsukesi vaid 5000 –10 000 paari. Pisikese noka ja küüniste varal kraabitud kuni meetripikkuse lameovaalse ristlõikega uru lõpus olevas kuuesentimeetrise läbimõõduga pesakoopas leidub mai lõpul 4–5 muna. Haudeaeg on samuti kaks nädalat ja pojad jäävad maapõue kolmeks nädalaks, kuid hakkavad juba mitu päeva enne väljalendu käima urusuudmes toitu ootamas ja mangumas. Nagu teisedki pääsukesed, näeb kaldapääsukesigi enne pikka reisi Ida- ja Lõuna-Aafrikasse tihedate ridadena traatidel istumas.