Süsteemsetest fungitsiididest on hahkhallituse korral roose pritsitud Switch 62,5 WG lahusega (10 g 10 liitri vee kohta, kuni kolm pritsimist 14päevase vahega) ning ka Topasi ja Previcuri lahusega.
Tahmlaiksus on tõsine haigus, mis nõrgestab roose, põdema jäänud taimed talvituvad halvasti ja võivad hukkuda.
Tahmlaiksus ilmutab ennast lehtedele tekkinud mustjaspruunide täppide või nn tahmalaikudena, nende täppide serv võib olla kiirjas. Musti laike tekib ka võrsetele. Tõvele on tunnuslik veel see, et mustad täpid tekivad algul alumistele lehtedele ja levivad neilt ülespoole. Lehed koltuvad ja varisevad enneaegu. Haigus hakkab tavaliselt levima juulis, pärast rooside esimest õitsemislainet.
Pärast esimese musta täpi märkamist ei maksa roosipõõsalt veel lehti ära noppida. Kui kohe pritsima hakkate, pidurdab see haiguse levikut. Fungitsiididest sobib tahmlaiksuse tõrjeks näiteks Score 250 EC (2 ml 10 liitri vee kohta), varem kasutati vaske sisaldavaid preparaate.
Haigestunud roose kastke kindlasti hommikul, et roos jõuaks ilusti ära kuivada. Tõve levikut soodustavad niiskus ja jahedus. Tahmlaiksust põdeva roosi võrsed ei taha sügisel hästi puituda. Koledad ja varisenud lehed koguge kokku ja põletage.
Kui olete rooside lehti rikkuvate seenhaigustega kimpus olnud, siis võiks taimede ümbrust kevadel enne kasvu algust ennetavalt pritsida mõne fungitsiidiga. Suve edenedes hoidke aga ikka käepärast mõnd mõjusat taimset abivahendit, et haigusest ette jõuda. Profülaktilist pritsimist tasub teha ka sügisel, kui roosid tagasi lõikate. Roosipeenar tehke siis enne muldamist lehtedest ja oksatükikestest hästi puhtaks, et seeneeoseil oleks vähem talvitumispaiku.
Lehehaiguste vastu aitab kõige kindlamalt see, kui kasvatate sorte, mis on haigustele vastupidavamad. Saksamaal saab parimaid ja haiguskindlamaid sorte valida näiteks neile testimise tulemusel antud ADR-setifikaadi järgi. Meie saame usaldada heade roosiraamatute sordikirjeldusi. Selline on näiteks Tallinna Botaanikaia parima roositundja Else Liventaali äsja ilmunud raamat „Roosid. Nõuandeid ja soovitusi aednikule”. Lisaks 150 vastupidava sordi tutvustusele leiate sealt hulga häid kasvatussoovitusi ning põhjaliku ülevaate roosikahjurite ja haiguste tõrjest.