Enam kui kolmandik asendustalunikest on mehed ja keskmine vanus on umbes 40 aastat. Koolitame oma töötajaid regulaarselt ja järjepidevalt, et hoida ära eksimusi ja vähendada riski. Erialast õpet korraldavad Eesti Maaülikooli ja teiste põllumajanduskoolide õppejõud ja tunnustatud konsulendid. Kuna asendajad töötavad eraldi ja omavahel kokku ei puutu, siis koolitus on ainuke koht, kus saadakse tuttavaks, tunnetatakse ühtsust, vahetatakse kogemusi ja ollakse talutööst eemal.
Asendustalunikke on juurde vaja Lõuna-Eestisse. Julgustan noori, kes on põllutöökooli lõpetanud või lõpetamas ja kavatsevad isatalu üle võtta. Asendaja liigub paljudes taludes, mistõttu tal on, mida õppida ja tähele panna. Isakoju naastes pole perepoeg enam algaja, vaid kogenud tegija, kes oskab soovitada ja nõu anda, kuidas majapidamist paremaks muuta, töövõtteid lihtsustada ja töökorraldust parandada. Asendustaluniku töö on vastutusrikas, iseseisev, liikuv, huvitav, rutiinivaba ja tasu on tööturul konkurentsivõimeline. Meil on töökoha leidnud ka endised taluperenaised või -mehed, kes ise on piimakarjapidamise lõpetanud, kuid kel on asendamatuid kogemusi-oskusi loomakasvatuse ja põllutöö alal. Nad on väga nõutud töötajad, kes teavad täpselt, mis on usaldus ja kuidas seda võita.
Asendusteenistusest on kujunenud Euroopa mõistes keskmise suurusega tööandaja. 2014. aastal töötas meil 53 inimest, kellest 47 olid asendajad ja 2015. aastal 46 inimest, kellest 40 olid asendajad. Lisaks kolm naist, kes on lapsehoolduspuhkusel.
Teenistus on alates 2015. aasta viimasest kvartalist jagatud kahte piirkonda: Põhja- ja Lõuna-Eesti. Lõuna piirkonda kuuluvad Jõgeva-, Tartu-, Võru-, Põlva-, Valga- ja Viljandimaa ning töödejuhataja on Ove Ainsalu, kes enne töödejuhatajaks saamist töötas asendustalunikuna Pärnumaal. Põhja piirkonda kuuluvad Harju-, Lääne-, Järva- ja Virumaa ning saared. Töödejuhataja on Merle Magnus.
Töö on organiseeritud nii: töödejuhataja võtab talunikelt kirjalikud tellimused, külastab talu, kontrollib määruse nõuetele vastavust, sõlmib talupidajaga lepingu, viib ta kokku asendustalunikuga, kes sobib konkreetse tellimuse täitmiseks ning kontrollib asendaja kohalolekut, tööga toimetulekut ja talupidaja rahulolu.
Praegu on põllumajandus tõsises kriisis ning piimahind odav. Tõenäoliselt mõjutab see ka teenistuse töid ja tegemisi, kuid üks on paratamatu: väsinud ja haigel inimesel on kriisiga veel raskem toime tulla kui puhanud ja tervel. Abikäte vajadus suureneb kriisiolukorras. Ootame asendustalunikuks kandideerima tublisid inimesi Lõuna-Eestist, et vähendada Põhja-Eestis elavate asendajate koormust, vältida pikki sõite ja kodust eemalolekut. Aitame loomakasvatajaid ja hoiame kullatükke – oma töötajaid.