Toidulaud varieerub päeviti ja ka aastaaegade lõikes. Suvel, kui saada on kõike värsket, on ka loomad värske peal. Talvel seevastu tuleb läbi ajada kuiva heina ja kuivatatud vihtadega.
Esmaspäev on loomaaias üldiselt kergem paastupäev. Lihasööjad loomad jäetakse siis toiduta, sest ega looduseski rebasel ja hundil iga päev toidujaht ei õnnestu.
Reede seevastu on värske kraami päev. Lihasööjad, kes elusast toidust lugu peavad, saavad nüüd ette elusad hiire- või rotipojad. Hiirtel ja rottidel on loomaaias võrreldes tavalise keldrirotiga hoolimata sellest, et nad lõpuks ära süüakse, kuldne põli – nad saavad maiustada koeratoidu, päevalilleseemnete, kaerahelveste ja muu taolisega.
Loomadki armastavad maiustamist
Kui uurin, et kellele on mõeldud riiulitel seisev kirsikompott, rosinad ja küpsised, siis selgub, et maiasmokkasid on loomaaias päris palju ning vahel peetakse loomadega lausa pidu – tehakse neile torti. „Munad, kohupiim ja rosinad on tordi sees,” selgitab Motorenko. Eriti maiad tunduvad olevat impansid, kes saavad toiduks muu hulgas kompotti, kuivatatud ploome, aprikoose, küpsiseid, datleid. Riiulitelt vaatavad vastu ka suured mahlapakid ning mahlastki peavad lugu ahvid ja isegi elevant.
Mõeldes selle suure toidukoguse peale, mis 1000 hea isuga lindu-looma nahka panevad, tekib paratamatult küsimus, et mis saab ahela teises otsas. Loomaaia kompostikeskuse juhataja Hannes Maripuu sõnab, et pea kogu loomasõnnik komposteeritakse ja läheb taas kasutusse. „Komposteerime kõik toidujäätmed, allapanu, väljaheited. Saadud komposti kasutame suures osas ise loomaaia taimeaias, kuid mis jääb üle, selle müüme soovijatele ära. Tegemist on ökoloogiliselt puhta, toitainerikka ja väga aluselise substraadiga, mis kõlbab hästi mullaparandajaks lillepeenrasse, köögiviljakasvatuses, põõsaste alla,” selgitab ta.
Toitu kulub tonnide kaupa
(Toiduainete nimekiri pole täielik)
Nimetus Söödud kogus tonnides 2015. aasta jooksul
Liha (sea- ja veiseliha) 54,4
Vutid (elavtoiduna) 24 500 tükki
Allikas: Tallinna Loomaaed