Maailmaturg on avatud, mis tähendab seda, et kui näiteks Eesti turul tekib nõudlus olgu või roosipuupuidu järele, toovad puiduärimehed selle kohale. Põhitegevuses on importijad tavaliselt spetsialiseerunud teatud puidule ja päritolumaadele. Näiteks on neid, kes suhtlevad peamiselt Venemaaga ning toovad sealt lehist ja seedrit. Hinnatud tisleripuitu saab kirsist, pirnipuust, pähklipuust jne. Silverbaumi kontoris sai näha Karpaatidest pärit mägivahtra puidu näidist, mis eriliselt tihe ja valge ...
Omaette mure on aga see, et Eesti tislerite järelkasv on napp. Meil pole sellist tugevat tislerikultuuri ajaloolist tausta nagu Kesk-Euroopas ‒ Austrias, Saksamaal, Põhja-Itaalias, aga omad meistrid on ikkagi olemas. Üleüldise linnastumise mõju on, et oma kätega loojaid jääb kahjuks aina vähemaks.
Maal on asi jõudnud sinnamaale, et puidumüüjad, kes võiksid piirduda ärisuhetega, jälgivad turgu ja kahetsevad samuti, et noori tegijaid liiga vähe peale kasvab. Maal tegutsevaid väike-ettevõtjad tuleks riigipoliitiliselt rohkem hoida, aga linnastunud ühiskonnas õnnestub see vähe. Mitmest suust pakuti, et Eestis on ettevõtlustingimuste sätestajadki juba nii linnameelsed, et ei tunne enam maapiirkondade olusid ega oska neid ka ette kujutada.
Kas Eestis peaks kvaliteetpuitu enam väärtustama, et tislerid ja mööblitootjad rohkem kodumaist puitu kasutaksid?
HERKKI KITSING, MTÜ Eesti Mööblitootjate Liidu tegevdirektor:
Küllap saaks rohkem kodumaist puitu kasutada, kuid palju sõltub kasutusotstarbest. Arvan, et peamised põhjused, miks puitu sisse tuuakse, on hinna ja kvaliteedi suhe ning tarnitav kogus. Näiteks mööblitööstuse jaoks võib muudest riikidest imporditud puit sobida paremini veel sellepärast, et ühtlasemates kliimaoludes kasvanud metsas on puidu aastarõngad ühtlasemad ja puit paremate omadustega.
Materjali päritolust rohkemgi on meil praegu päevakorral mure, mida puidu importijadki on märganud ‒ tislerite ja puidutehnoloogiat kõrgemal tasemel tundvate meistrite järelkasv, mis aitaks ettevõtete arengule kaasa. Mööbliettevõtete töötajadki on pigem kõrges vanuses ja tööjõunappus on terav probleem.