Maal värskes õhus tahaksid elada paljud, kui vaid osataks seal toime tulla. Teadmiseks neile, kes pole kuulnud, et appi tuleb riik ja pakub tasuta koolitust, kui tahate õppida kas aiandust, marjakasvatust, puutööd, metsahaldust või muid maaettevõtluseks olulisi oskusi.
Olen väikest viisi aiandushuviline, aga erilisi oskusi mul selles valdkonnas pole. Puutöö on mulle alati üsna võõras olnud, aga kodu ja aeda korras hoida meeldib küll.
Linnas elab palju inimesi, kes tahaksid ära maale, ise kasvatada omale aedvilja, mõelda välja mõni tegevusala, mis maal olles annaks sissetulekut. Popid on aiandus, turism, teatud põllukultuuride kasvatamine, metsaomanikuks olek, puutöö.
Mitmed tuttavad olid äärmiselt üllatunud, kui said teada, et nii palju maal ettevõtluse alustamiseks või põllumajandustegevuseks vajalikke oskusi on võimalik riigi kulul tasuta õppida. Pealegi saab õppida üle Eesti, mitte ainult suuremates keskustes. Mõned kursused on lühikesed, ühe-kahepäevased, aga on ka päris pikaajalisi, kus saab arvatavalt päris head kutseoskused kätte.
Võtsin kõrgkoolide ja kutseõppeasutuste täiendkoolituste leheküljed lahti – mida kõike saab tänapäeval tasuta õppida või oma teadmisi-oskusi täiendada. Koolituste valik võtab silme ees kirjuks. Leidsin sellised avalikud kursused, mis peaksid maaeluhuvilisel kohe käed sügelema võtma: hekkide hooldamine, puitrajatiste ehitamine, ilupuude ja põõsaste tundmine, aiakujunduskursused, päikeseelektrijaama planeerimine, maarjakase kasvatamine, mesindus, kultuurmarjade kasvatus, metsade uuendamine ja hooldamine, kivimüüride ehitamine, pottsepakursused, loodussõbralik väikeaiandus, väikelaevajuhi koolitus, saematerjalide kuivatamine, loodusturismitoote väljatöötamine, lilleseadja kursused jpt. Tasuta õppida saab isegi lambakasvatust ja hobuste aretust.