Laatadel müümas Marek ja Katrin eriti ei käi. Nad ise ütlevad, et pole erilised jutu- ja müügiinimesed. Marek selgitab, et tavaliselt on laada kohatasu nii suur, et plussi jäämiseks tuleks väga palju müüa. Samas on seal tihe konkurents ja konkurentideks on väikesed lihatööstused või on hoopiski sikku tehtud: tööstuslikule singile natuke tahma peale lastud ja suitsusaunaliha nimeks pandud. „Meie ei suuda selliste müüjatega konkureerida,” tunnistab Katrin.
Eraelamus toidu käitlemise kohtadeks loetakse ehitisi/rajatisi/ruume, mida kasutatakse peamiselt eraelamuna (nt eramaja köök ja selle juurde kuuluv kelder, abiköök, suve- ja väliköök). Kui ruumid on toidu käitlemiseks spetsiaalselt kohaldatud, siis ei ole see enam toidu käitlemine eraelamus, sel juhul on tegemist juba käitlemisettevõttega, mis kuulub kas teavitamisele või tunnustamisele teiste nõuete alusel.
Ligi tuhandes koduköögis valmistatakse toidukraami müügiks
Selle aasta alguse seisuga on Eestis ligi tuhat kodukööki esitanud Veterinaar- ja toiduametile majandustegevusteate ning saanud loa valmistada kodustes tingimustes toidukraami müügiks. See arv on aasta-aastalt väga jõudsalt kasvanud: näiteks kuus aastat tagasi oli ettevõtlikke kodukööke vaid 178.
Veterinaar- ja toiduameti loomse toidu büroo juhataja Tiina Hiis selgitab, et veterinaarametit tuleb teavitada, enne kui alustatakse toidu käitlemist. Enne majandustegevusteate esitamist peavad toidu käitlejal olema täidetud kõik nõuded, mis puudutavad eraelamus toidu käitlemist. Alles pärast seda, kui käitlejal on selge valmisolek nõudeid täita, saab ta esitada teavitamise avalduse. Kui eraelamus valmistatud loomset päritolu toitu soovitakse turustada ka teisele käitlejale (nt kauplusele, kohvikule), siis kuulub selline tegevus tunnustamisele: enne tegevuse alustamist peab käitleja saama selleks Veterinaar- ja toiduametilt tegevusloa.
Neli viiendikku eraelamus toidu käitlejatest tegelevad kas toidu valmistamise ja serveerimisega, puu-, köögivilja ja marjatoodete, kondiitritoodete, liht- ja valikpagaritoodete käitlemisega. Loomset toitu käitlevad umbes 18% (6% liha, 10% kala ja 3% piim), sushi’t üks protsent käitlejatest.
„Nõuded, mis kehtivad eraelamus toidu käitlemisele, olgu siis tegu kas loomse või mitteloomse toidu käitlemisega, on põhimõtteliselt samad – toidu ohutus peab olema igal juhul tagatud. Kuna loomse toidu käitlemine kätkeb enim riske ja loomne toit rikneb kiiresti, siis tuleb suurt tähelepanu pöörata sisseostetud tooraine kvaliteedile ja päritolule, külmaahela tagamisele, ristsaastumise vältimisele, hoiustamistemperatuurile ja säilivusajale,” selgitab Hiis.