Lätted ulatuvad 2012. aastasse
Maale Elama projekti idee sündis tegelikult juba 2012. aasta aprillis ühel õppereisil Soome, kus avastati, et mitmed Soome piirkonnad turundavad end aktiivselt elupaikadena. Lisaks korraldati seal omavalitsusliitude eestvedamisel vastavaid messe. Siit tekkiski Maale elama algatusrühmal mõte, miks ei võiks ka Eestimaa aktiivsed külad endast teada anda ning inimesi maale elama kutsuda, tutvustavad Maale Elama tegijad samanimelises portaalis idee sündi.
Eesti maapiirkondade lugematutes arengukavades oli siiani tegeldud küsimusega, kuidas inimesi kodukohas “kinni hoida”. Algatusrühma idee oli muuta vaatenurka ja panustada sellesse, et aidata inimestel maale elama tulla. Projekti algatajad ise on vastupidises suunas ehk linnast maale liikunud ning oskavad hinnata maal elamise väärtusi.
Augustis 2012 saadeti Lõuna-Eesti arendusorganisatsioonide kontaktvõrgustike kaudu välja projekti idee kirjeldus ning kutse anda ideele tagasisidet. Üleskutsele tuli üle 40 reageeringu, kus maapiirkondade turundamise mõte innukalt omaks võeti. Tundus, et aeg oli küps, sest meile ootamatult avas just samal nädalal oma „Tule maale” kampaania ka Misso vald.
Jaanuaris 2013 sai selgeks, et Kodanikuühiskonna Sihtkapitali rahastus algatusele on olemas. Pöördumises Lõuna-Eesti külakogukondade ja valdade poole kutsuti üles mõtlema, millist infot ja tuge vajab potentsiaalne uuselanik ning kuidas end elukeskkonnana aktiivselt turundada.
Pilootpiirkonnaks valiti Lõuna-Eesti kuus maakonda: Valga-, Võru-, Põlva-, Viljandi-, Jõgeva- ja Tartumaa. Põhjus oli lihtne – kogu algatusmeeskond oli just selle piirkonnaga seotud.