Trühvlikasvatus võiks Eestis olla lisa-sissetulekuallikas eraomanduses metsataimlatele ja puukoolidele ning miks mitte ka füüsilisest isikust ettevõtjatele. Istikute kvaliteeti peaksid kontrollima selleks sertifitseeritud asutused, et tagada kliendile usaldusväärne toode. Asutuse-siseseks kvaliteedikontrolliks piisab tegelikult stereomikroskoobist, kuna kvaliteetsete trühvliliikide mükoriisad ehk seenjuured on teistest seentest kogenud silmale hõlpsasti eristatavad oma värvuse ja niidistiku poolest. Söötis põllumaad sobivad kõige paremini trühvliistanduste rajamiseks. Odavat harimata maad leidub ohtralt hõreda asustusega ja piiriäärsetel aladel. Võsastunud alad ja metsamaa ei sobi trühvlikasvatuseks, kuna sealne muld sisaldab väga palju konkureerivate seeneliikide niidistikku, mis võivad trühvlid puujuurtelt välja tõrjuda. Lääne-Eesti mullad on keemilistelt omadustelt trühvlikasvatuseks looduslikult sobivad, ent Kesk- ja Lõuna-Eesti mullad vajavad kindlasti eelnevat lupjamist, et saavutada seentele optimaalne pH 6–8 ühikut.
Trühvlikasvatuse perspektiivikus seisneb eelkõige nende kõrges potentsiaalses kasumlikkuses ja suure lisandväärtuse tootmisel ääremaadel. Ökoloogilisest aspektist tagab puisniite meenutavate poollooduslike koosluste rajamine kõrge taimede ja putukate elurikkuse. Istikute vahel võib vähemalt esimestel aastatel orgaanilisel viisil kasvatada põllukultuure, sest maaharimine annab mullale sobivad füüsikalised omadused puude juurestiku ning hiljem seente viljakehade arenguks. Trühvlikasvatuse peamised väljakutsed on kvaliteetse istutusmaterjali tootmine ning taimehaiguste ja kahjurite tõrje. Saaki võib loota alates viiendast aastast pärast puude istutamist, mis on väga pikk aeg põllumajanduslikust seisukohast, ent lühike aeg metsanduslikust aspektist. Samas ei saa olla kunagi kindel, et trühvlid hakkavad ka viljuma, kuna me teame siiani väga vähe ilmastiku ja taimejuurte poolt seentele antud signaalidest, mis viljumist mõjutavad. Trühvlite leidmiseks tuleb kindlasti soetada või ise välja õpetada trühvlikoer, mis on kallis või aeganõudev. Sobivaim koeratõug on Romagna veekoer, kes on rahuliku loomu ja suurepärase haistmismeelega. Eelkõige pidurdab trühvlikasvatust sobivate toetusmeetmete puudumine, sest tegu on võrdlemisi pikaajalise, kalli ja riskantse investeeringuga.
Meie esialgsed uuringud näitavad, et Eestis leidub söödavaid trühvleid ka looduslikult ning seenega nakatatud istikute tootmine on võimalik ka küllaltki lihtsates tingimustes. Trühvlikasvatuse arendamiseks on vajalikud järgmised sammud: 1) see suund ametlikult defineerida ning registreerida põllumajanduse või metsanduse alla; 2) välja töötada Eesti tingimustesse sobivad optimaalsed istikute tootmise viisid; 3) tuvastada suvitrühvlite looduslikud kasvukohad ning määrata Eesti populatsioonile optimaalsed mullastiku omadused.
Leho Tedersoo on TÜ Loodusmuuseumi bioloogiliste interaktsioonide ökoloogia töörühma juht, kes uurib mikroobikoosluste ökoloogiat molekulaarsete määramismeetoditega.
Eveli Otsing on TÜ Ökoloogia ja Maateaduste Instituudi doktorant, kelle üks uurimissuund on trühvlikasvatuse perspektiivikus Eestis.