/nginx/o/2016/01/28/4911199t1h9fc1.jpg)
Talv on hea aeg nii metsatööks kui ka plaanide pidamiseks. Enne võsa raiumist tulebki mõelda, mida loodate saavutada. Muidu võib raiega noorendatud võsa hakata hoopis senisest lopsakamalt vohama.
Talv on hea aeg nii metsatööks kui ka plaanide pidamiseks. Enne võsa raiumist tulebki mõelda, mida loodate saavutada. Muidu võib raiega noorendatud võsa hakata hoopis senisest lopsakamalt vohama.
Oma maakodu juures on minu lemmikpaik üks liivase pinnasega metsalagendik, mis valendab varasuvel maasika- ja muulukaõitest ning kus saavad kokku nii mere kui ka metsa hääled ja lõhnad. Kuumal juulipäeval lõhnavad seal korraga männid, kadakad ja liivatee ning kui seda endasse ahmid, saad kätte tunde: see ongi suvi ...
Lemmiklagendikult võib keerata kivisesse randa või jätkata jalutuskäiku. Siin saab liikuda, sest rägu on aastatega vähemaks võetud ning puude ja põõsastike vahel on kunagise keskmist mõõtu talu maadel radu ja väikeseid lagendikke. On kuivemaid ja niiskemaid, viljakamaid ja vaesemaid soppe. Sirgete tüvedega mustikamänniku asemel on meil jändrikud rannamännid. On ka ammustele karjamaadele tekkinud salumetsa, kus kasvab tammesid, vahtraid, veidi kuuski, kaski, haabasid, halli leppa, niiskemates kohtades ka sangleppa. On pihlakaid, toomingaid ja sarapuid, pajusid, lodjapuid, viirpuid, kibuvitsu ja kukerpuid. On metsülaste ja sinilillede, nurmenukkude ja piibelehtede, karukellade ja põldmarjade kasvukohad. Oma mitmekesisuses on selline koduümbrus looduse imeline kingitus. Põimealad, kus kohtuvad erinevad maastikutüübid, ongi liigirikkamad.
Teisalt on taolist kooslust muidugi kujundanud inimeste töö ja ka selle plaanimatud katkestused. Tööta oleks siin läbipääsmatu padrik. Siin on kunagi olnud lahjad kivised põllusiilud ja hoolega kasutatud heina- ja karjamaad. Kuid kõik jäi aastakümneteks katki ja kasvas umbe. Siis sai rannast jälle mõneks ajaks karjamaa ja metsast veeti hobusega välja langetamisküps puit. Sellise pärandiga pole meil veel eriti palju tööd olnud: vanemate loomapidamine tegi meie eest maastikul palju ära. Oleme jõudumööda koristanud tuulemurdu, teinud pisut küttepuid ja hooldusraiet ning suve lõpu poole teeradu ja lagendikke niidukiga üle käinud. Selline hooldamine tähendab pigem rõõmu kui rassimist. Kevadel ma lausa ootan pühapäeva, mille saan oma lagendikul üksi veeta. Korjan raieprahti ja talvega murdunud oksi ning rehitsen natuke kulu kokku, sest tahan seal peenel rohul paljajalu käia. Et see nii kestaks, tuleb järjepidevalt toimetada, loomi enam abiks pole ja võsa hakkaks muidu ruttu peale tungima. Meie puhkemets pole kaugeltki ideaalses korras, kuid seal on mõnus olla ja tasapisi tegutseda.
Samasugust rõõmu oma kodu liigirikkast ümbrusest võivad Eestis tunda väga paljud maaomanikud. Neil on ju lisaks aiale ka pisut oma metsa ning metsa ja aia vahel ehk natuke hektareid, kus enam põldu ei peeta ega heina ei tehta. Kasutamata ja hooldamata maad võsastuvad. Teame küll, mis on võsa, kuid kuna iga võsa on isemoodi, on seda mõistet siiski raske piiritleda. Ühe määratluse järgi on võsa näiteks kiirekasvuliste väheväärtuslike lehtpuude ja -põõsaste kogum, teise järgi valesse kohta kasvanud noor puittaimestik. Iga väljakujunenud kooslus on unikaalne, nii on ainulaadsed ka kõik koduümbruste võsastikud. Enne raiumist tasuks seal kindlasti targa metsamehe või maastikuhooldajaga nõu pidada. Siia lisatud kõige üldisemad soovitused on ehk abiks neile, kes said koos päritud või ostetud maakoduga kaasa aiataguse võsa, kust paistab ka suuremaid puid, millel tahaks lasta kasvada ja mõjule pääseda.
Põõsastikke on vaja kasvõi lindude pesitsuskohtadeks. Põõsastest krae kaitseb noori puuhakatisi metskitse või põdra hammaste eest. Allesjäetud põõsastikega saab tekitada suletud ja avatud alade vaheldumist.