Urmas Kruuse, teist sai põllumajandusminister tänavu mais. Kui palju teil võttis aega, et aru saada, mis Eesti põllumajanduses üldse toimub?
Ega selleks väga palju aega antudki. Juba esimesel tööpäeval tuli tegeleda seakasvatuse ja aktsiaseltsi Rey pankrotiseisuga, mõelda sellele, mis saab siis, kui omanikud ühel päeval ütlevad, et neil sigade toitmiseks enam raha ei ole.
Kui rääkida üldises mõttes, siis olin ka varem põllumajandusega piisavalt kokku puutunud, küll mitte tegevpõllumehena. Suur osa minu lapsepõlvest ja noorusest oli seotud maaeluga. Isal koos oma isa ja vendadega oli talu, nii et olen sõnnikulõhna nuusutanud piisavalt. Küll ei saa ma kiidelda sellega, et olen traktoriga mööda põldu ringi sõitnud.
Kui võrrelda teie eelmist ametit tervise- ja tööministrina ja praegust tegevust maaeluministrina, mis siin kõige suurem erinevus on?
Mõlemad valdkonnad on omamoodi keerukad. Suurim vahe on ehk see, et töö- ja terviseministrina tuli rohkem tegeleda inimestega, siis siin pigem loomadega, kui rääkida piimanduskriisist ja seakatkust. Poliitikuna tuleb lihtsalt arvestada asjaoluga, et võid sattuda sektorisse, millega sul varem suurt kokkupuudet pole olnudki. Nagu elu on näidanud, ei olegi see alati esmatähtis.
Praeguses ametis on minu jaoks tähtis käia otse põllul ja kohtuda inimestega, kes ise otseselt põllumajandusega seotud on. Olen lõpetamas oma nii-nimetatud üle-eestilist tuuri. Üks maakond, Läänemaa on veel läbi käimata. Siis võin öelda, et olen kogu Eestile tiiru peale teinud. Maakondades oleme korraldanud põllumeestega ümarlaudu lähtuvalt nii piimandus- kui ka seakriisist.