«Allkirjastasime Hiinaga ministeeriumitevahelise vastastikuse mõistmise memorandumi, millega nad tunnustavad meie vetjärelevalve üldist korraldust. See on üldisem raamdokument ning vajab veel erisusi ja täpsustusi, ent on väga tugev baas lõplike kokkulepeteni jõudmiseni,» ütles Pekingis viibiv maaeluminister Urmas Kruuse BNSile.
Ta rääkis, et järgmise sammuna viib Hiina läbi täiendavaid inspekteerimisi põllumajandusettevõtetes. Piimatootmise nõudeid tunnustav protokoll võidakse esialgse kava järgi allkirjastada juba aprillis. «See sisuliselt avaks piimatootjatele sealse turu. Soovitan huvitatud ettevõtetel juba praegu hakata enda tootmist ja nõudeid üle vaatama, et kõik hästi ja efektiivselt sujuks,» märkis Kruuse.
Eesti piimatoodetelt ootab Hiina eelkõige kõrget kvaliteeti. «Oleme mitmetel kõrgetasemelistel kokkusaamistel, sealhulgas peaministrite tasanditel jõudnud vastastikkuse mõistmiseni, et Eesti on Hiina jaoks eelkõige äärmiselt kõrge kvaliteedi turg. Mahu poolest me kindlasti siseturuga ei võistle, ent kvaliteet on tugev,» rääkis minister. «Peame meeles pidama, et metsaga koos on enam kui 50 protsenti Eestist mahe, see on meie tugevus.»
Siinse eksportija jaoks pakub Hiina turg tema hinnangul mitmeid võimalusi ning on perspektiivikas. «Tasub meeles hoida, et Hiina turul on piimatooted ligikaudu 10 korda kallimad kui Eestis ning kõrge ostujõuga klientide hulk Hiinas näitab üha suuremat kasvutrendi – praegu ületab sealne nõudlus siseturu pakkumist,» rõhutas Kruuse.
Kogu Vene vastusanktsioonidest tekkinud negatiivset mõju Hiina ilmselt ära ei kata, ehkki võib avada uusi võimalusi. «Venemaa on siiski lähiturg ja mõnda kaupa saab vaid lähiturule viia. Ent sealne turg avab meie tootjaile ja töösturitele mitmeid uusi ja erakordseid võimalusi,» ütles Kruuse.