Kreegipuu: eksport Jaapanisse ei lahenda kõiki piimanduse probleeme

Piim

FOTO: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix Baltics

Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Kalev Kreegipuu avaldas nördimust, et Eestist sai regiooni ainus riik, kes piimatootjatele kriisi üleelamiseks lisatoetust ei andnud.

„Euroopa Liit toetas aasta alguses suuresti Vene toiduainete impordikeelu tõttu raskustesse sattunud Balti riikide ja Soome piimatootjaid ning andis neile riikidele soovituse osutada omapoolset abi sama suures mahus. Kõik peale Eesti on seda võimalust ka kasutanud. Selline, tulupuudujääki osaliselt kattev abi, ongi see mis aitaks kriisi üle elada,“ kirjeldas Kreegipuu.

Ta rõhutas, et paljuräägitud uute turgude leidmine ning eksport Jaapanisse võib küll aidata vähendada tööstuste laojääke, kuid kindlasti ei ole see lahendus, mis tõstaks juba 8 kuud alla omahinda toodetava toorpiima hinda.

„Ajakirjanduse andmetel ostis Oliver Kruuda 1000 tonni lõssi Saksamaalt, töötles selle Põlvas 100 tonniks piimapulbriks ja läkitab nüüd laevadega Jaapanisse. Sellest, kui Tere piimatööstus teeb Jaapanisse Saksamaa lõssist tehtud piimapulbrit, pole Eesti piimatootjatele vähematki abi. Pigem suurendab see pingeid Eesti toorpiimaturul,“ selgitas Kreegipuu.

„Põhjus, miks Eesti piimatootjad Tere piimatööstusele piima müüa ei taha on hästi teada - paljude aastate jooksul on erinevalt enamusest teistest piimatööstustest Tere pikaajaliselt viivitanud maksetega tarnitud piima eest. On tervitatav, et avanes uus turg, kuid sinna müüdav kogus meie piimatootjaid oluliselt ei aita, eriti siis, kui tooraine sisse ostetakse,“ rääkis ta.

Populaarne

Tagasi üles