Swedbank: Vene kriisi mõjud ettevõtetele on oodatust väiksemad

FOTO: Toomas Huik / Postimees

Swedbank analüüsis jaanuaris milline on rubla kursi kukkumise, Venemaale kehtestatud sanktsioonide ja globaalse nafta hinna languse mõju Eestis tegutsevatele ettevõtetele ning leidis, et mõju on oodatust väiksem.

2014. aastal olid meie ekspordimahud Venemaa suunal kümnendik. Sellest omakorda suure osa moodustas Eestisse toodud importkaup, mis müüakse edasi Venemaale.

«Venemaale suunduvast ekspordist moodustab otse Eestis toodetud kaup on vaid 23,» ütles Swedbanki korporatiivpanganduse juhi Tauno Vanaselg pressiteate vahendusel.

Seega puudutavad Venemaa kui ekspordi sihtriigi probleemid väga väikest hulka ettevõtteid, kellest enamuse riskiteadlikkus on hea. Vanaselg tähendas, et meie tööstuse eksport olnud hästi hajutatud – seda nii regioonide kui põhipartnerite kaupa ning ettevõtete sihtturgude vaates on Vene turu osatähtsus pigem marginaalne. Ettevõtjad ei ole juba mõnda aega oma tegevusi pelgalt Venemaa suunale orienteerinud.

«Kõige enam puudutab Vene kriis põllumajandussektorit, kus müügihinnad sanktsioonide tõttu on jätkuvalt surve all. Kuigi usume, et uute müügiturgude ning pakkumise kohandumise tulemusena piima hind keskpikas perspektiivis mõnevõrra taastub, võivad sektori ettevõtete likviidsusraskused senikauaks püsima jääda,» hindas Vanaselg.

Ida-suunalise transiidi ja transpordi sektoris ei ole suuremaid tagasilööke praegu ilmnenud, arengud on aga ettearvamatud ja raskesti prognoositavad ning transpordisektori ettevõtjad on ettevaatlikud.

«Üldjoontes selgus ettevõtete analüüsi tulemusena, et Vene kriisi otseseid mõjusid võib hinnata hetkel pigem tagasihoidlikuks,» leidis ta. Samal ajal on Venemaa tähtis turg riikidele, kus tegutsevad Eesti tööstusettevõtete ekspordipartnerid.

Kui PwC korraldatud firmajuhtide uuringust selgus, et Eesti suurfirmade juhtide suurimaks äririskiks ja majanduskeskkonnaga seotud mureks on geopoliitiline ebakindlus, siis Swedbanki kliendibaasi peal läbi viidud analüüs näitab, et Eesti ettevõtjad on riskidest teadlikud ning oskavad oma äritegevust uutele tingimustele ümber kohandada.

Populaarne

Tagasi üles