Seakasvatajad elavad süte peal

HK Scan Eesti juht Teet Soorm

FOTO: Andres Haabu

Eile teatas veterinaaramet, et Valgamaalt leiti esimene seakatku nakatunud metsseakorjus. Seakasvatajad olid enamasti selleks uudiseks juba mitu kuud valmis, sest kõigile oli teada, et metssead liiguvad ja küll nad ühel päeval ka meie lõunapiirist üle tulevad.

Katku surnud metssea leiupaigale lähim suurfarm on Kalme külas tegutsev OÜ Tulevik. Üks farmi juhtidest Avo Tamm ütles, et sead katku ei karda, aga omanikud veidike ikka. «Kartus on, aga ei midagi müstilist. Eks ta nüüd teadvustus rohkem, et see haigus on siin ikkagi olemas. Muidu olid naabrinaiste jutud, et kuskil miskit on,» kirjeldas Tamm.Tuleviku sigalas on üle 800 sea.

Liha töötlevad nad ise ja müüvad Valga maakonna piires jahutatud lihana. Tamm kardab, et tavaostjat võib seakatkuoht hirmutada, kuigi taudi korral nad oma liha müüa ei saakski. Proove võetakse aga kogu väljaminevast toodangust.

Valgamaa naabermaakondades sigu kasvatava Atria juht Olle Horm ütles, et katku Eestisse jõudmine oli ootuspärane. «Me oleme katkust eemalehoidmisega päris palju vaeva näinud ja selleks palju raha kulutanud. 100 protsenti ei saa kunagi kindel olla, kuna see on nii väikestes asjades kinni. Aga me oleme enda poolt kõik teinud ja loodame parimat,» selgitas Horm.

Hormi hinnangul seakatkuoht Atria äri kahjustada ei tohiks, kuna nemad müüvad oma kauba Balti riikidesse. «See võib hakata mõjutama eksportivaid farme. Ekspordivõimalused vähenevad ja nende seakasvatajate äri, kes oma loomi elavana Leetu ja Poola vedasid, võib kokku tõmbuda või ära lõppeda,» ütles Horm.

HKScan Eesti (endine Rakvere lihatööstus) juht Teet Soorm ütles, et seakasvatajad on juba mitu kuud süte peal elanud. «Jälgime veel pingsamalt kõike ja rõhutame töötajatele veel rohkem, milline oht on. Kuigi me oleme seda juba ka praegu iga päev teinud,» kirjeldas Soorm, mis pärast seakatku avastamist muutub.

Kuidas seakatku Eestisse jõudmine mõjutab nõudlust Eesti liha järele, ei osanud Soorm eile veel öelda. «Praegu on Eestis sigade ületootmine, Lätis ja Leedus on 50-protsendiline alatootmine. Ma ei tea, millised piirangud kehtestada võidakse, aga eks me lähipäevil saame targemaks,» rääkis Soorm. «Kõige rohkem mõjutab turgu paanika.»

Populaarne

Tagasi üles