R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

SEB: põllumajanduses on investeerimishuvi keskmisest kõrgem

Liina Valdre
, majandusajakirjanik
SEB: põllumajanduses on investeerimishuvi keskmisest kõrgem
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

SEB klientidest Eesti põllumajandusettevõtted torkavad silma investeerimis- ja innovatsioonihuviga, kinnitab SEB poolt Eesti äriklientide seas korraldatud uuring.

Tänavu kavatseb 51 protsenti küsitletud põllumajandusettevõtetest investeerida üle 30 000 euro, samas kui kõigi ettevõtete puhul on see näitaja 41 protsenti, teatas SEB.

Kokku 51 protsenti põllumajandusettevõtetest plaanib 2014. aastal viia ellu muudatusi oma igapäevategevuses, kusjuures 30 protsenti on võtnud sihiks toote või teenuse innovatsiooni. 

«Sarnaselt eelnenud majandusaastat puudutanud küsitlusele torkas silma põllumajandusettevõtete investeerimisjulgus ning innovatsioonivalmidus, mis kinnitab sektori ettevõtete usku põllumajanduse heasse käekäiku tulevikus,» ütles SEB Panga jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Eerika Vaikmäe-Koit.

«Ilmselgelt töötavad nad n-ö pika plaaniga ja ei eelda suuri hüppeid käibes või ekspordis, nagu ilmneb ka uuringust,» lisas Vaikmäe-Koit.

Käibeväljavaadete osas ongi põllumajandussektor ettevaatlikum, kuna üle 15-protsendilist käibekasvu näeb vaid 16 protsenti, samas kui kõigi küsitletud ettevõtete seas oli neid 25 protsenti. Neli protsenti põllumajandusettevõtetest arvas, et 2014. aastal nende käibed vähenevad.

Põllumajandusettevõtetest kavatseb 12 protsenti kasvatada mahte ekspordi toel, kas siis laiendades oma eksporditegevust või siirdudes uutele turgudele - kõigi ettevõtete seas oli neid 31 protsenti.

Põllumajandusettevõtetest 12 protsenti planeerib võtta uusi töötajaid, mis tooks kaasa 31 lisatöökohta ning 12 protsenti ettevõtetest planeerivad investeerida töötajate koolitamisse ja arendamisse.

SEB viis mullu sügisel teistkordselt läbi üle-eestilise nõustamisprojekti, mille raames külastasid panga esindajad 901 Eesti väikest ja keskmise suurusega ettevõtet 15 maakonnas, et aidata neil läbi viia finantsanalüüsi järgmiseks aastaks.

Nõustamisprojekti raames viis SEB läbi ka Ettevõtlusbaromeetri nimelise uuringu, mis kaardistab ettevõtjate ootusi, milliseks kujuneb äriaasta 2014. Ettevõtjad andsid hinnangu oma ettevõtte 2014. aasta käibe arengutele, töötajate arvu muutumisele, ekspordi- ning planeeritud investeeringutele ja innovatsioonikavadele.

Kõige arvukamalt olidki uuringus esindatud põllumajandussektori ettevõtted, mille osakaal ulatus 20 protsendini.

Märksõnad
Tagasi üles