Mai keskpaigaks on pesas kaks-kolm kahkjas-lillakaspruunilt kirjatud rohekakoorelist muna, mida ema ja isa asuvad hauduma teineteist vahetades, nii et umbkaudu kolmandik linde saab kolooniast ära olla toitu otsimas, enamasti mõne kilomeetri kaugusel lagedal maal, meelsasti haritavatel põldudel, aga ka niitudel ja orasepõldudel, noppides putukaid ja vihmausse. Putukate masslennu korral võivad naerukajakad neid osavasti veigeldes õhust püüda. Veestki saavad nad toitu, ujudes kalade kudemispaikades või saates kalureid nende püügiretkedel.
22–23 päevase haudumise järel koorunud pojad jäävad reeglina pessa, kus vanalinnud neile oma maost toitu esialgu otse noka vahele pistavad, hiljem aga pesamuldrile poetavad. Häire korral pagevad pojad pesast ümbruse rohu varju või sulpsavad ujuma. Pikema segamise korral võivad pojad pesast kaugemale hälbida ja ega teised vanalinnud neid kuigi leebelt kohtle – mõni poeg võib tõrjehoopidest otsagi leida. Nelja nädalaga saavad pojad lennuvõimeliseks ja vanemad toidavad neid veel nädalakese. Siis asutakse parvedena laialdaselt ringi uitama ja oktoobris rännatakse talvituspaikadesse. Mõnel talvel jääb neid Eesti randadele kokku tuhat või paar.
Vanalindude hoolsalt kaitstud naerukajakakoloonias leiavad turvalisema pesapaiga paljud veelinnud, isegi kuni paarkümmend liiki. Partidel-vartidel on küll pisut keerukas oma poegi sealt „segasummasuvilast” kolooniaomanike kadalipu vahelt vabasse vette juhtida, aga pesitsemine on siiski mitu korda tõhusam kui väljaspool kolooniaid. On juba täheldatud, et naerukajakakolooniate hääbumine kahandab mõnegi veelinnuliigi sigimistulemusi.
Esialgu jäävad selle huvitava linnu kadumisohtu sattumise põhjused selguseta, aga seda tuleb pidada üheks hoiatusmärgiks üldise loodusseisundi suhtes.