R, 27.01.2023

Koksveres avati uudse lahendusega laudakompleks

maaelu.postimees.ee
Koksveres avati uudse lahendusega laudakompleks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Koksvere uus laut.
Koksvere uus laut. Foto: Erakogu

​Täna avati Koksveres, Põhja-Sakala vallas Viljandimaal pidulikult Mangeni PM suurfarm. Tegemist on uuendusliku lähenemisega loomapidamisse, kus loomad liiguvad erinevates elutsüklites samas kompleksis laudast lauta. Mangeni farmikompleks saab koduks 3966 loomale, kellest ligi pooled on lüpsilehmad. 

„Uudse lahendusega laudakompleksis liiguvad loomad eri elutsüklites laudast lauta, mis asetsevad samas farmis üksteise kõrval ning on ühendatud koridoridega. Laudad on ehitatud loomade vanuselisi vajadusi arvestavalt,“ sõnas Kõo Põllumajandusettevõtete grupi juht Maarika Susi. „Täiendavad ärevust tekitavad olukorrad, näiteks kaugete vahemaadega pikk sõit mõnda teise hoonesse jääb nüüd ära. Tulemuseks on tervemad loomad, loomade väiksem stress, suurem toodang ja väiksemad majandamiskulud. Me ei kuluta liigset energiat ega tööjõudu loomade liigutamiseks,“ lisas Susi.

Koksvere uus laut.
Koksvere uus laut. Foto: Erakogu

Mangeni farm koosneb kaheksalaudalisest vasikalautade kompleksist, mis valmisid 2021. aastal ning viiest noorloomade laudast, mis valmisid 2022. aasta sügisel. Varasemast on kasutuses 3 piimalehmade lauta, erivajadustega loomade laut ning poegimislaut. Mangeni PM farmis on kokku keskmiselt 3800 looma.

Suurfarmi kõrval toimub loomade lägast ja sõnnikust biometaani tootmine ning käivitunud on 150 kW päikeseelektrijaam.

Mangeni farmis töötab 40 inimest.

Kahe aastaga on Silikaat Grupp laudakompleksi ehitusse investeerinud 10 miljonit eurot. Ehituse peatöövõtjaks oli Mapri Ehitus OÜ.

„Meil on heameel sammuda loomakasvatushoonete ehitamisel uuendustega esirinnas,“ ütles Mapri Ehitus OÜ müügijuht Margus Väärsi. „Eestis on see esimene nii suure mastaabiga farm, kus kogu loomade elutsükkel on ühte farmi koondatud ning kõik hooned on rajatud vastavalt kõige kaasaegsemale tehnoloogiale ja pidamistingimustele.“

Järgnevatel aastatel on Silikaat Grupil kavas investeerida Viljandi- ja Jõgevamaal tegutsevatesse põllumajandusettevõtetesse veel 20 miljonit eurot. Töös on sarnase kompleksi projekteerimine Põltsamaa valda Eskusse, kuhu peaks tulema ligemale 3000 loomale farmikompleks ja biometaanijaam.

Tagasi üles