T, 29.11.2022

Aeg püsililled ümber istutada

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Aeg püsililled ümber istutada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kevadised õitsejad istuta ümber sügisel, suvelõpu õitsejad kevadel.
Kevadised õitsejad istuta ümber sügisel, suvelõpu õitsejad kevadel. Foto: EVE NAABER

August on sobiv aeg püsilillepeenras muudatusi teha. Kui mõni püsik on juba liiga suureks kasvanud, nirult õitsema hakanud, umbrohtu täis, oleks hea see ümber istutada. Seda tööd ei tasu päris sügiseks jätta, sest taim peab jõudma enne talve korralikult juurduda.

Rusikareegel on, et kevadel õitsevad püsikuid istutatakse sügisel ja suve lõpul õitsejad kevadel. Enne ümberistutust tuleb taim korralikult läbi kasta. Kui muld märg, saab taime suurema mullapalliga maast kätte ja nii elab see häirimise kergemini üle.

Kui vähegi võimalik, tulebki püsik uude kohta ümber tõsta võimalikult suure mullapalliga, kui aga taim on umbrohust läbi kasvanud, tuleb need juurte ümbert välja harutada ja sedasi lõhub paratamatult juuri kaitsva mullapalli ära. Sel juhul oleks hea ümberistutamine jätta hoopis kevadesse, kui taimel veel suur lehepuhmast pole.

Lopsaka lehestikuga lille ümber istutades kärpige lehed kuni poole võrra tagasi, sest töö käigus paratamatult vigastame juurestikku ja taim ei saa mullast vajalikku kogust toitaineid kätte ja lehtedest aurustub liigselt niiskust.

Kui taim on liialt suureks puhmaks paisunud, tasub see laiali jagada – mõne taime võib rahulikult labidaga osadeks lüüa, mõne juurtega tuleb aga õrnalt ringi käia.

Tiheda mättana kasvavad püsikud, näiteks astilbed ja floksid, on säärased, mida julgelt labidaga poolitada võib, aga päevaliilia ja pojengi juurtega tuleb ettevaatlik olla ja need hoolikalt lahti harutada.

Märksõnad
Tagasi üles