Aivar Kokk: piimatootjaid tuleb toetada, et vältida piimakarja müüki välismaale

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk soovitab, et põllumeeste toetamiseks tuleks luua võimalused toota piimapulbrit, võid ja juustu lattu .

FOTO: Toomas Huik

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk soovitab, et piimakarja säilitamiseks ja põllumeeste toetamiseks tuleks luua võimalused toota piimapulbrit, võid ja juustu lattu ning tasuda vahepeal toorpiima eest tootjatele.

Aivar Koka sõnul tuleb viivitamatult hakata piimatootjaid toetama, et ära hoida piimakarja müüki välismaale, nagu see juhtus 2013-2014. aasta kriisi ajal.

"Eestis peetakse täna ligi 80 000 lüpsilehma ja päevane piimatoodang on umbes 2000 tonni, millest 400 tonni eksporditakse Leetu ja 200 Lätti," ütles Kokk. "Põllumeeste jaoks on oluline, et toorpiima kokkuostuhind ei langeks alla omahinna ehk 300 euro tonnist. Maikuu toorpiima kokkuostuhind on meie naaberriikides juba langenud 260-270 euroni tonnist, mis on madalaim kokkuostuhind alates 2014. aastast. Seetõttu tuleb tegutseda kohe, et hoida ära piimakarja vähenemist ja põllumeeste pankrotilainet."

Kokk näeb ühe võimaliku lahendusena niinimetatud lao finantseerimise meedet.

Maikuu toorpiima kokkuostuhind on meie naaberriikides juba langenud 260-270 euroni tonnist, mis on madalaim kokkuostuhind alates 2014. aastast.

"Me peame looma võimalused toota piimapulbrit, võid ja juustu lattu ning tasuda vahepeal toorpiima eest tootjatele. PRIA-l on täna võimekus 24 tunni jooksul alustada toodangu ladustamist," selgitas Kokk. "Lähinädalatel peaks ka Euroopa Komisjoni põllumajandus- ja maaeludirektoraadi poolt kinnitatama sekkumise kokkuostu hinnad, mille eesmärk on säilitada tootjatele vähemalt piimatootmise omahind."

Kokk lisas, et probleemiks võib kujuneda Eesti piimatööstusettevõtete transpordivõimekus.

"Põllumajanduskaubanduskoda võiks nüüd võtta initsiatiivi, et koostöös maaeluministeeriumiga, tootjatega, töötlejatega ja transpordiettevõtetega leida lahendused piimatööstuse tootmisvõimekusele ja transpordile," soovitas Kokk ja rõhutas veelkord, et Eesti põllumehi ning maapiirkonnas tegutsevaid ettevõtteid tuleb kriisihetkel toetada.

Populaarne

Tagasi üles
Back