Laupäeval avab oma uksed pea 550 asutust

Programmiga "Maale elama" liitunud omavalitsuste esindajad tutvusid Veltsi ja Ubja külaeluga.

FOTO: Ain Liiva

Ligi 550 asutust ja külamaja 36 omavalitsuses avavad laupäeval kõigile huvilistele oma uksed, et tutvustada maal elamise päeval maal pakutavaid teenuseid. 

„Mul on ääretult hea meel, et omavalitsused on algatusega innukalt kaasa tulnud ja nii paljude koolide, lasteaedade, tervisekeskuste ja noortekeskuste töötajad on valmis laupäevasel päeval külalisi vastu võtma,“ ütles maal elamise päeva peakorraldaja, Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk.

Lisaks asutuste tutvustamisele toimub mitmel pool valla päev, mihklilaat, kinoseanss või kontsert, avatud on külamajad – seda kõike selleks, et peale kaugema rahva oleks ka kohalikel elanikel rohkem põhjust see päev kodust väljas veeta.

Maal elamise päeva eelkäijateks on Kodukandi „Avatud külaväravate“ projekt ning „Maale elama!“ messid aastatel 2013-2016.

Statistika ei peegelda seda, et maale tuldaks väga tagasi, aga see tuleb sellest, et eestlasel on eurooplasele ainulaadne luksus elada kahes kohas.

„Leidsime, et ükskõik kui uhke väljapanek messil ei saa edasi anda seda tunnet, mis tekib külas või alevikus kohal olles ning sealsete inimestega suheldes,“ tõdes Habakukk.

Tegelikult ei ole olukord maa-asustusega sugugi trööstitu – paljudes piirkondades on tühja talumaja raske leida. „Statistika ei peegelda seda, et maale tuldaks väga tagasi, aga see tuleb sellest, et eestlasel on eurooplasele ainulaadne luksus elada kahes kohas,“ ütles intervjuus Vikerraadiole president Kersti Kaljulaid. „Inimesed veedavad maal üha rohkem aega, vastavalt sellele, mida paindlikumaks muutub töö,“ tõdes Kaljulaid.

Just sellised inimesed on maal elamise päevale väga oodatud. „Me kõik teame peresid, kes pühapäeva õhtul maal autoust avades iga kord mõtlevad: kui saaks, ei läheks linna tagasi. Meie ülesanne on võimendada sõnumit, et saab ka päriseks maale jääda,“ ütles Krista Habakukk.

  • Kogu maal elamise päevale pühendatud info on koondatud ühele veebilehele. 
  • Valdades toimuva info leiab SIIT ning avatud asutused leiab SIIT.

Kolmapäeval toimunud maal elamise päeva avasündmusel sai näha Rakvere valla Veltsi lasteaed-algkooli õuesõppe tundi ning Ubja külakeskust, kus külaselts pakub omavalitsuse püsirahastuse toel tegevusi noortele, sotsiaalpinda abivajajatele, klaasitöö ja keraamika õpitubasid, suurt valikut käsitööd kaasa ostmiseks, võimalust külastada jõusaali või rentida peoruumi.

Tiheasustusega Sõmeru alevikus on lisaks õppeasutustele ja kaasaegse arhitektuuriga vallamajale tervisekeskus ning vanast kuivatist kohandatud Sõmeru noorte loodus- ja tehnikamaja. Detsembris leiab just nende telliskiviseinte vahelt ka hubase jõulumaa.

Sõmerul maal alamise päeva avaseminaril sõna võtnud rahvastikuminister Riina Solman ütles, et maal elamise päeva näol on tegemist väga vajaliku algatusega, millel on kindlasti mõju rahvastiku- ja rändetrendidele, mis praeguse prognoosi kohaselt  näitavad mitmes maakonnas aastaks 2045 rahvaarvu vähenemist kolmandiku võrra. Riigihalduse minister Jaak Aab pidas vajalikuks riigiametite töökohtade väljaviimist Tallinnast ning hajaasustuse ja teiste maaelu toetusprogrammide jätkumist.

Populaarne

Tagasi üles