iDeal kampaania

Räpina Aianduskoolis võistlevad parimad noored aednikud

Räpina Aianduskool.

FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Räpina Aianduskoolis toimuvad neljapäeval ja reedel rahvusvahelised võistlused HortOlympics 2019, kus panevad ennast proovile parimad noored aednikud nii Eestist kui välismaalt.

Varasemalt on Eesti noored aednikud võistelnud vabariiklikul kutsemeistrivõitlustel „Noor aednik“. Kuna Euroopas pole ühtegi rahvusvahelist ainult aednikele suunatud võistlus, tekkis korraldajatel mõte eestlastele konkurentsi pakkuma kutsuda aianduslikku õpet pakkuvate Euroopa kutsekoolide õpilased.

„Räpinas on ka varem toimunud rahvusvaheline nooraednike võistlus, neid toimub Euroopas praegugi, kuid lisaks aiandusele on need seotud maastikuehituse ja floristi erialade võistlusülesannetega. HortOlympics võistlus on mõeldud vaid aednikele. Mul on hea meel, et rahvusvaheline huvi on suur ja nii mõnigi riik tuleb siia, et kogemusi saada ja õppida meie korraldusest – mitmed külalised on oma koduriigis riiklike võistluste korraldajad. Pinge on seetõttu päris suur ent väga põnev on ka,“ kommenteeris võistluse korraldaja Liisi Kont.

Eesti parima noore aedniku selgitavad välja Räpina Aianduskooli ja Luua Metsanduskooli õppurid. HortOlympics rahvusvahelistel võistlustel osalevad võistlejad lisaks Eestile 14 riigist: Austria, Holland, Itaalia, Läti, Luxemburg, Portugal, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Inglismaa, Taani, Tšehhi, Ungari.

Räpinas on ka varem toimunud rahvusvaheline nooraednike võistlus, neid toimub Euroopas praegugi, kuid lisaks aiandusele on need seotud maastikuehituse ja floristi erialade võistlusülesannetega. HortOlympics võistlus on mõeldud vaid aednikele.

Toimub meeskondlik võistlus kutseõppeasutuste õpilastele, kus ühest koolist on oodatud osalema kuni kaks kaheliikmelist võistkonda. Võistlusalasid on kahe päeva jooksul 20. Võistlusülesannete hulka kuulub taimede tundmine, istutamine, viljade kaalu määramine, kastmissüsteemi ehitus, väetamine ja palju muud. Võistlusi hindavad aiandusmaastiku suurimad spetsialistid.

Iga riik saab välja panna ühe kaheliikmelise tiimi. Eestist on osalemas kolm võistkonda - kaks võistkonda Räpina Aianduskoolist ja üks Luua Metsanduskoolist, lisavõistkonna paneb välja ka Portugal.

Võistlejaid hindavad kohtunikud, kes on Eesti aiandusmaastiku suurimad spetsialistid: Eesti Maaülikooli õppejõud Marge Starast ja Priit Põldma, ajakirjanik ja aednik Eva Luigas, Tallinna Loomaaia peaaednik Hannes Maripuu, Tallinna Botaanikaaia troopiliste ja subtroopiliste taimede osakonna juhataja Jaan Mettik, Kopli Ametikooli aianduse eriala õpetaja Heli Molok, Aiasõber OÜ juhataja Lembit Kaarna, Kanepi Aiand OÜ juhataja Margus Vahtramäe, TaMi Automatics esindajad Tamar Nassar ja Mirko Metsaoru ning Baltic Agro AS esindaja Marge Olo – paljud neist on aianduskooli vilistlased. Samuti löövad kohtunikena kaasa mitmed aianduskooli õpetajad, töötajad ja õpilased.

Kutsevõistluse HortOlympics raames selgitatakse välja ka parim Eesti noor aednik ehk Noor Meister 2019.

Võistlust toetavad Maaeluministeerium ja Innove, auhindu panevad välja Seedri Puukool OÜ, Aran PM OÜ, Reginett OÜ, Click & Grow, TAMI Automatics, Matogard OÜ, Green Top OÜ, aianduskeskus Gardest, AS Värska Vesi, Sagro AS, Kanepi Aiand, Seston Seemned OÜ ja Tamme talu.

  • Aedniku kutsemeistrivõistlus on mõeldud kuni 26-aastastele noortele, kes õpivad kutseõppeasutustes aianduse valdkonna erialadel. 
  • Võistluse eesmärk on võimaldada kutseõppeasutuste õpilastel näidata oma kutseoskusi, tutvustada kutsehariduse võimalusi ja välja selgitada parim noor aednik.

Populaarne

Tagasi üles