Vanad head sordid võeti sordilehte

Kartul «Ando».

FOTO: Tarbija24

Maaeluministeeriumi põllumajanduskultuuride geneetiliste ressursside programmi hindamiskomisjon hindas kartulisordi “Ando” ja aedherne sordi “Vanaema hernes” sortideks, mida võib aja jooksul ohustada kadumine ning sortide säilitamiseks võeti need kümneks aastaks sordilehte.

 Maaeluministeeriumi teadus- ja arendusosakonna peaspetsialist Külliki Holtsmann selgitab maablogis, et kartul “Ando” on väga heade kulinaarsete omadustega ning võitis 2010. aastal Eesti Kulinaaria Instituudi korraldatud degusteerimisel „Kuldmugul 2010” tiitli.

“Eelkõige on väiketarbijale oluline kartuli maitse, seejärel tulevad kõik teised näitajad,” kirjutab ta.

Sordi “Ando” puhul on väga oluline omadus lehemädanikukindlus. See võimaldab sorti kasvatada mahepõllumajanduslikult ja minimaalsete kuludega. “Katsed Jõgeval ja Lätis on näidanud, et tänu heale lehemädanikukindlusele, suurele saagile ja tärklisesisaldusele, sobib “Ando” väga hästi näiteks mahetärklise tootmiseks.”

“Vanaema hernest” on teadaolevalt kasvatatud juba alates 1930. aastatest - herned on väga magusad, süüa kõlbavad ka noored kaunad.

Lisaks kartulisordile “Ando” ja aedherne sordile “Vanaema hernes” on säilitussortidena sordilehes suvivikk “Rae kohalik”, kartulisordid “Jõgeva kollane”, “Väike verev” ja “Endla”, põlduba “Helbi” ja söödapeet “Jõgeva Eckendorf”.

Maaeluministeeriumi juures tegutsev põllumajanduskultuuride geneetiliste ressursside programmi hindamiskomisjon hindab sortide säilitussordina sordilehte võtmise vajalikkust ja esitab arvamuse Põllumajandusametile, misjärel võib võtta sordi lihtsustatud korras sordilehte.

Sortide säilitamiseks ja kasutuses hoidmiseks võeti need kaks sorti 26. märtsil säilitussortidena kümneks aastaks sordilehte ning see võimaldab turustamise otstarbel nende sortide seemet ja paljundusmaterjali toota.

Populaarne

Tagasi üles