Küttepuidu hind kasvas aastaga 4 protsenti

Küttepuud.

FOTO: URMAS LUIK / PARNU POSTIMEES /

Märtsis maksis tihumeeter küttepuitu 31,87 eurot, mis tähendab aastavõrdluses 4,1-protsendilist hinnakasvu, tänavuse aasta algusest on hind odavnenud aga 0,6 protsenti.

Küttepuiduturul ületas küttepuidu hind möödunud aasta novembris esmakordselt 32 euro piiri ning pidas sellest tasemest kõrgemal vastu tänavuse aasta veebruarini. Märtsis langes hind taas alla 32 euro, selgub Erametsakeskuse esimese kvartali hinnastatistikast.

Samas riigimetsast müüdav küttepuit on viimase kolme kuuga ligi 10 protsenti kallinenud ning aastataguse ajaga võrreldes kallinenud ligi 19 protsenti.

Nimelt Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) poolt koju toodav eratarbijale mõeldud küttepuidu hind muutus 1. märtsi seisuga. Kuni 10 tihumeetri küttepuidu tarnimisel kasvas hind ligi 8 protsenti, 24-tihumeetrise koorma tarnimisel aga 10-11 protsenti sõltuvalt sellest, kas on tegemist okaspuu- või lehtpuupuiduga.

Samas kui paberipuidu hind langeb veelgi, toob see tema sõnul kaasa kindlasti ka küttepuidu hinna languse.

Küttepuidu hind on metsanduseksperdi Heiki Hepneri sõnul hästi püsinud ja üheks oluliseks põhjuseks miks hind on suhteliselt vähe langenud, on tema sõnul korralik küttepuidu nõudlus energia- ja graanulitootjate poolt. Samas kui paberipuidu hind langeb veelgi, toob see tema sõnul kaasa kindlasti ka küttepuidu hinna languse.

Euroopas on oodata tänavu suvel suurt kahjustatud puidu pakkumist, mis omakorda surub alla odavamate sortimentide ehk paberi- ja küttepuidu hinna. Ka Eestis on metsanduseksperdi sõnul märke järsult kasvavast üraskikahjustusest.

"Kätte jõudnud kevad vähendab raieaktiivsust ja seeläbi ka ümarpuidu pakkumist, kuid puiduturule see teises kvartalis hinnatõusu ei too," kirjutas Hepner ülevaates. 

Küttepuidu keskmine hind tihumeetrilt 2019. ja 2018. aasta esimeses kvartalis

 20192018
jaanuar32,1028,31
veebruar32,0730,12
märts21,8730,62

Erametsakeskuse hinnastatistika tugineb Keskühistule Eramets ja Eesti Puidumüügikeskusele ettevõtete poolt pakutud lõpplao kokkuostuhindadele. Hinnad ei sisalda käibemaksu.

Populaarne

Tagasi üles