Jahirahu kuulutatakse sel aastal välja Võrumaal

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Mullu kuulutati jahirahu välja Kuremaa lossi trepilt.

FOTO: Eesti Jahimeeste selts

Kuula artiklit

Sel aastal kuulutatakse üleriigiline jahirahu välja 21. detsembril Võrumaal Tamula järve ääres pidulikul üritusel.

Eesti Jahimeeste Selts on jahirahu välja kuulutanud alates 1993. aastast, mil see kuulutati väla Viljandimaal Heimtalis.

Jahirahu on jõulupühade ajal, 24.‒26. detsembrini Eesti metsades kehtiv periood, mil jahimehed ei küti ning austavad ulukeid. Jahirahu ei tulene seadusest, vaid on jahimeeste omaalgatuslik kokkulepe. 

Eesti Jahimeeste Selts on sõnastanud ka põhjused, miks on jahirahu tänaseni oluline pidada:

  1. Jahimees väärtustab seda kui olulist ja sügavalt eetilist osa jahinduses. Kuna kolmepäevane jahirahu ei tulene seadusest, on see jahimeeste endi poolt kokku lepitudtraditsioon. Mitmed seltsid peavad ka jahirahu pikemalt, see on seltside enda otsus.
  2. Jõulupühadel toimuv jahirahu on oluline nii looduse kui ka inimese jaoks. See on ideaalne aeg mõtiskleda enda ja looduse suhetest ning võtta aeg maha ja tuletada meelde lõppeva aasta olulisi sündmusi (arutleda selle üle mida on tehtud hästi ja mida võiks teha teistmoodi).
  3. Jahimees austab sellega metsloomi ja looduslikku mitmekesisust. Ajaga on jahipidamises palju muutunud, ent austav suhtumine saaki on jäänud samaks. Lisaks on nt meil elutsevaid suurkiskjaid – hunti, ilvest ja karu võimalik paljudes Euroopa riikides ainult loomaaias näha.
  4. Jahirahu on loodust hoidev traditsioon ning Eesti jahimees selle hoidja. Looduse hoidmine lähtub austavast suhtumisest ümbritsevasse. Väga olulist osa on selles mänginud ka meie ühtne ja jätkusuutlik ulukimajandus.
  5. See on sobiv aeg, kus jahimehed saavad selgitada ja õpetada jahinduse olulisust, ulukite harjumisi ja nende käitumist neile, kes loodusega tihti kokku ei puutu. Kindlasti aitab see paremini mõista jahindust kui hobi või elulaadi ning selle tähtsust kaasaegses ühiskonnas.
  6. Sel ajal saab jõululaua taga nautida õnnelikku ulukiliha ja kvaliteetselt lähedastega aega veeta.
  7. Samuti on see aeg ideaalne tegemaks parim jõulukink ehk minna pere ja lähedastega Eestimaa looduse ilu nautima. Võib-olla õnnestub teha mõni ilus pilt metsaelust.
Tagasi üles